Jesteś tutaj: Porady Blog

Taras - optyczne powiększenie domu

Data dodania: Apr 5, 2022

Taras? Dobrze go mieć

"Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej" - stare przysłowie, które nie traci na aktualności. Dom oczywiście to nie tylko mury, podłoga czy ściany, ale i rodzina, która w nim mieszka. Ta, o którą dbamy i z czasem może się nam powiększyć. To też skłania nas często do zadbania o większą przestrzeń dla siebie i bliskich. Jedne rodziny się przeprowadzą z mieszkania do domu (lub z domu do większego domu) albo zafundują sobie jakiś generalny remont. Są też tacy, którzy wybiorą wybudowanie tarasu lub poszerzenie już istniejącego.

Taras, czyli przestrzeń na świeżym powietrzu

Zgodnie ze swoją rolą, tarasy są równowagą pomiędzy spokojem we własnym domu, a przyjemnością płynącą z przebywania na świeżym powietrzu. Na takiej przestrzeni, na tarasie, najczęściej:

• organizujemy przyjęcia/grille
• wypoczywamy po pracy lub wieczorami, gdy zasną dzieci
• obserwujemy nasze dzieci bawiące się w ogrodzie
• pracujemy w ciągu dnia lub czytamy

Tarasy stają się przedłużeniem domu, jego naturalnym powiększeniem. Dają "oddech" i przestrzeń, która każdemu jest czasem potrzebna. Ach, ta kawa na tarasie smakuje znacznie lepiej niż w domu, prawda?

Taras to miejsce na aranżacje i relaks. Szukaj swojej nowej przestrzeni.

Meble ogrodowe na tarasie - na co stawiamy?

W lecie i wiosną, często organizujemy na tarasach imprezy. Szczególnie jeśli jest klimatycznie oświetlony i gustownie wyposażony. Jakie meble wybrać na taras? To oczywiście kwestia gustu, jeśli chodzi o estetykę. Zwróćmy też jednak uwagę na:

• trwałość (materiał)
• wagę (jeśli materiał jest niższej jakości)

Dlaczego musisz na to patrzeć? W przeciwieństwie do mebli domowych, meble ogrodowe na tarasie, będą wystawiane na działanie warunków pogodowych (promienie UV, wilgoć, temperatura, itd.). Zatem dlatego patrzymy na materiał z jakiego wyprodukowano stworzone są dane meble. Modne są ostatnio takie tworzywa jak aluminium czy technorattan. Natomiast waga mebli ogrodowych? Często je przecież przenosimy - w głąb ogrodu lub chowamy do szopy/altany.

Taras drewniany to i meble drewniane? Nie, masz większą swobodę co do materiałów.

Budowa i rozbudowa tarasu - co trzeba wiedzieć?

Duże, przeszklone okna balkonowe i sam taras, jest niejako przedłużeniem, powiększeniem domu. Oznacza to jednak również konieczność pozyskania pozwolenia na budowę (tak jak np. z basenem wkopywanym w ziemię). Zanim w ogóle zdecydujemy się na taras, trzeba przemyśleć rodzaj. Drewniany czy kamienny? Opcji jest więcej:

• taras z płytek
• taras z palet
• taras z kostki brukowej
• taras z desek kompozytowych

Różne rodzaje podłoża to nie tylko kwestie estetyczne, ale i inne wymagania pielęgnacyjne (czy koszt utrzymania). Jeśli się na tym nie znamy, to warto dopytać fachowców.

Taras otwarty czy taras zadaszony?

Oprócz dylematu związanego z nawierzchnią, musimy też wybrać w aspekcie zadaszenia. Łatwo to sobie zobrazować. Przebywanie na tarasie otwartym będzie przyjemnością tylko w dni z ładną pogodą. Będą też moknąć meble ogrodowe, więc trzeba będzie zająć się ich konserwacją, chować lub po prostu wydać więcej pieniędzy na meble "z wyższej półki".

Taras z zadaszeniem to oczywiście naturalna ochrona przed deszczem czy przesytem słońca (bo może być nam zwyczajnie za ciepło, a parasol dający cień nie zawsze musi być wystarczająco dobry). Dla niektórych minusem jest fakt, że do pomieszczenia połączonego z tarasem, będzie docierać mniej światła niż wcześniej. Sprawę mogą rzecz jasna załatwić odpowiednio duże okna

Żadnego z powyższych tarasów raczej nie będziesz jednak używać cały rok, ze względu na aurę (choć nikt nie zabroni Ci wyjść zimą w szaliku na kawę). Istnieją też tzw. tarasy zamknięte (częściowo i całkowicie). Taki całkowicie przeszklony taras stanie się czymś na miarę domowego ogrodu, w którym możemy przebywać cały rok.

Drzwi tarasowe

Gdy już wiemy jaki taras chcielibyśmy mieć, czas zająć się właśnie tematem okien (czy drzwi balkonowych). Bo taras oczywiście oznacza zakup drzwi tarasowych/balkonowych. I tutaj staniemy przed dylematem:

• okna balkonowe rozwierne + rozwierno uchylne
• okna balkonowe rozwierne
• okno przesuwne + FIX w ramie

Okna tarasowe przesuwne (wycenisz je sobie w naszym konfiguratorze okien) to oczywiście największa oszczędność miejsca. Czy to koniec zakupów? Nie, dla bezpieczeństwa niezbędne też będą rolety zewnętrzne.

Takie produkty znajdziesz też w sklepie Skład Okien Opole.Taras - chcę go mieć czy jeszcze poczekam?

Tarasy są popularne nie tylko w przypadku domów z ogrodem, lecz też w blokach mieszkalnych. Ten artykuł nie wyczerpuje wszystkich zagadnień związanych z tarasami, ale mamy nadzieję zainteresować Cię tematem. Zadbaj o aranżację swojego tarasu na wiosnę lub wybuduj go, jeśli jeszcze go nie masz, aby Twój dom był jeszcze przyjemniejszym miejscem. Waszym miejscem na Ziemi.

Pamiętaj, taras do miejsce do aranżacji i relaksu. Twój ogród tego potrzebuje.

Powróć

Posiadamy Produkty