Jesteś tutaj: Porady Blog

Okno w kuchni - na co zwrócić uwagę?

Data dodania: Jun 24, 2022

Temat okna kuchennego (lub okien kuchennych) nie powinien być traktowany po macoszemu. Już dawno minęły czasy, gdy skupialiśmy się tylko na aranżacji salonu, bo przecież tam będą przychodzić goście czy na sypialni żeby mieć klimat. Kuchnia nie schodzi zatem na dalszy plan i też potrzebuje swojej uwagi w temacie odpowiednich okien - szczególnie, że już od lat cenimy sobie kuchnię w postaci np. aneksu kuchennego.

W kuchni fajnie się żyje

O dziwo, w kuchni nie spędzamy wcale mniej czasu niż w salonie. Tu przygotowujemy dania (dla gości, gdy mają się pojawić). Tu gotujemy dla siebie i dla rodziny. Tutaj nieraz bawimy się z dzieckiem w gotowanie (polecamy!). Również do kuchni połączonej z salonem często schodzimy "na ploteczki" z przybyłymi gośćmi (niejedna impreza przeniosła się do kuchni, prawda?).

Okna w kuchni najlepiej mieć nad blatem kuchennym. Nie zabraknie Ci promieni słonecznych, a całe pomieszczenie będzie naturalnie przyjemne.

Czego zatem trzeba oknom w Twojej kuchni?

• odpowiedniego rozmieszczenia (to naturalne, znakomite doświetlenie blatu roboczego)

• fajne dekoracje okien kuchennych (musisz fajnie zaaranżować okno)

• wzorzyste zasłony, białe żaluzje lub rolety dobrane do typu okna w kuchni (porcja naturalnego światła jest fajna, ale też nie chcesz, aby słońce cię raziło, gdy gotujesz)

Kuchnia spełnia też często rolę jadalni. Tam sięgamy po poranną kawę, jemy śniadanie czy rodzinny obiad, a nawet i romantyczną kolację w domowym zaciszu.

W kuchni najważniejsze jest światło?

Okna zlokalizowane nad blatem idealnie doświetlają miejsce przygotowania potraw, nie wymagając włączenia dodatkowego światła sztucznego. Aby dobrać odpowiednie okna do naszego domu, warto znać ich rozmieszczenie, aby wpadało jak najwięcej światła (a jeśli budujesz dom to zaplanuj to sobie odpowiednio w projekcie). Trochę naturalnego światła wiosną czy latem sprawia, że aż przyjemniej się gotuje, prawda?

Okna w kuchni możesz też zaopatrzyć w żaluzje drewniane lub spróbować rolety rzymskiej, będą miały nie tylko funkcję dekoracyjną, ale i użytkową.

Jakie okna do kuchni?

Mogą być ładne, ale MUSZĄ być funkcjonalne. Chodzi np. o dobrą wentylację pomieszczenia (np. z opcją wietrzenia obwodowego, czyli takie, które umożliwiają rozszczelnienie na całym obwodzie, co ułatwia usuwanie zgromadzonej wilgoci).

Czy okno w kuchni zawsze powinno być duże? Niekoniecznie. Dają piękny widok (jeśli mamy taki za oknem), ale mogą nas irytować ze względu na zbyt dużą ilość światła słonecznego - lekarstwem są oczywiście rolety rzymskie lub zasłony (te mogą pełnić też funkcją dekoracyjną).

I jeszcze coś. Praktycznym rozwiązaniem, a wręcz zalecanym, jest to żeby otwieranie okna nie wiązało się z koniecznością usuwania wszystkich dekoracji. Płynnie przechodzimy zatem do odpowiedni na pytanie: Jak zaaranżować okno w kuchni?.

Jak zaaranżować okno kuchenne?

Ma być estetycznie i funkcjonalnie, zatem dużo osób wybiera rolety poliestrowe. Dlaczego? Bo łatwo je utrzymać w czystości, a wiemy jak to bywa w kuchni. Zresztą wszystkie rolety chronią też przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. W kuchni doskonale sprawdzi się zatem takie rozwiązanie.

Można również zdecydować się na żaluzje, ale są i tacy, którzy sięgają po zasłony, nie tylko w jasnych barwach. Są też jednak tacy, którzy w ogóle nie dekoruję okien, bo dla wielu osób ładne okno już samo w sobie jest ozdobą (niezależnie od tego czy wybierzesz okno PCV czy postawiasz na okna drewniane).

Właśnie, a co postawiasz pod oknem? Najczęściej stawiamy przyprawy i kwiatki (np. w jednobarwnych doniczkach). Jednak modne okno w kuchni można też ozdobić fajnymi samoprzylepnymi foliami dekoracyjnymi z różnymi motywami. Możesz też zasięgnąć rady projektantów wnętrz, ale pamiętaj o jednym, kuchnia nie może być czymś mniej ważnym niż reszta pomieszczeń. W kuchni spędzamy tyle czasu, że należą się jej najlepsze okna w Opolu.
Wiesz jak zaaranżować okna w kuchni, jeszcze nie wiesz czy wybrać drewniane żaluzje czy jednak rolety rzymskie. Ale od tego masz swój gust i porady specjalistów. Wybierz dobrze.

Powróć

Posiadamy Produkty