Jesteś tutaj: Porady Blog

Nieszczelne okna – skąd to się bierze i jak to naprawić?

Data dodania: Jun 28, 2022

W kuchni fajnie się żyje

Teraz mamy lato, więc nieszczelne okna jeszcze tak nam nie doskwierają. Mało tego, cieszymy się z przewiewu. Ale to złudne, bo przecież oznacza to też, że ciepło z zewnątrz dostaje się nam do mieszkania i nici z ochłody "w czterech ścianach". Właśnie nieszczelność okien będzie tematem tego artykułu.

Jak zauważyć, że okno jest nieszczelne?

Przez nieszczelne okna przebywanie w domu bądź mieszkaniu staje się mało komfortowe, a koniec końców i kosztowne (straty ciepła!). Jeśli okna są nieszczelne najszybciej dowiemy się o tym w okresie jesienno-zimowym, wtedy to, poprzez niekontrolowane wpadanie chłodnego powietrza, możemy zauważyć nieprzyjemne powiewy. Można również przyłożyć dłoń do okna i zlokalizować źródło problemu. Zdarza się, że przy zamkniętych oknach słyszymy też świst. Niemal złowieszczy, jeśli chodzi o nasze zdrowie (niewidoczne przeciągi mogą szkodzić nawet latem).

Innym symptomem nieszczelności okna jest też zbierająca się wilgoć. Ta w nadmiarze może skutkować pojawieniem się pleśni, co już bezpośrednio rzutuje na zdrowie Twoje i rodziny. Okna plastikowe mają dobre parametry izolacyjne, charakteryzują się estetycznym wyglądem, ale też dotykają je czynniki atmosferyczne - głównie gdy są źle zamontowane.

Jakie są przyczyny nieszczelnych okien?

Przyczyn nieszczelności okna może być kilka. Na przykład błędy popełnione przez ekipę montażową (złe pomiary, złe mocowanie, złe uszczelnienie okna itd.). Generalnie błędy montażowe to temat na oddzielny artykuł. Ale wróćmy do innych przyczyn nieszczelności (nie zawsze winna jest ekipa).

Często przyczyną jest też niedostateczne dociśnięcie skrzydła do ramy. Taką regulację powinniśmy wykonywać dwa razy do roku, ale czasami zapominamy i dzieje się tak, że poluzowaliśmy docisk na lato i zimą mamy nadprogramowy przewiew.

Okna mogły też po prostu zostać uszkodzone podczas użytkowania lub nawet podczas kupna, bo mogły być źle magazynowane. Zatem nieszczelność może być po prostu skutkiem uszkodzenia okna - skoro problem w oknach zauważyliśmy po jakimś czasie użytkowania, należy zdecydować się na pomoc serwisanta, który może wskazać, co źle funkcjonuje w oknach. Okna PCV, Okna PVC, Okna plastikowe, to powinna być wysoka jakość biorąca się z różnych czynników. Dobre okna ochronią wnętrza.

Nieszczelne okna balkonowe

Tak, tu też może występować nieszczelność. Czasami spowodowane jest to zwykłym użytkowaniem, co nie oznacza automatycznie jakichś uszkodzeń - po prostu zwykłe otwieranie zamykania drzwi balkonowych. Nie trzeba od razu wzywać fachowca, wystarczy wyregulować np. kluczem imbusowym. Jeśli to nic nie da, trzeba będzie głębszej analizy, najlepiej dokonanej przez fachowca.

Jak sobie radzić z nieszczelnymi oknami?

Można problem ignorować. Można wezwać fachowca. Można też zrobić coś samemu. Spróbuj pianki uszczelniającej jeśli regulacja nic nie dała. Jeśli i to nic nie pomoże? Niestety być może niezbędna będzie wymiana całej stolarki okiennej.

Generalnie przyczyn nieszczelności może być wiele, ale wybierając dobre jakościowo okna i odpowiedniej jakości firmę montażową, dajesz sobie niemal 100% pewności, że problem nieszczelnych okien Ciebie nie dotknie. SkładOkien jest właśnie takim pewniakiem.

Stolarka okna do wymiany? Brzmi źle, ale czasem to niezbędne żeby nie wydać zimą więcej na ogrzewanie. Ceny okien są różne, ale jakość się liczy.

Powróć

Posiadamy Produkty