Jesteś tutaj: Porady Blog

Systematyczna konserwacja okien PCV - dlaczego warto to robić?

Data dodania: Jun 4, 2022

Czyszczenie okien to nie to do końca to samo co ich konserwacja. Bo nie chodzi tutaj tylko i włącznie o estetykę, czyli zwykłe przetarcie szyb bez pozostawienia zacieków i usunięcie innych brudów. Systematyczna konserwacja okien PCV przedłuża ich życie, a Tobie zapewnia 100% satysfakcji z ich użytkowania. Ale jak i kiedy dobrze je konserwować oraz po jakie środki sięgać? Co stanie się, jeśli te czynności zaniedbasz? Odpowiedzi na takie pytania znajdziesz w niniejszym artykule.

Od czego rozpoczynać czyszczenie okien?

Jeśli coś jest nowe to nie wymaga czyszczenia lub konserwacji? Wręcz przeciwnie. W przypadku, gdy okna dopiero zamontowano to tym bardziej warto im się przyjrzeć i dokładnie wyczyścić. Nie chodzi tylko o przetarcie szyb, lecz o sprawdzenie mechanizmów i poprawności ich działania. Zatem pierwsza konserwacja okien PCV powinna odbyć się tuż po tym jak zostaną nam już zamontowane. Konieczność konserwacji zaleca się też też sytuacji, gdy w okolicy Twojego domu lub mieszkania trwały jakieś prace remontowe. Musisz przejrzeć okucia i profile okienne, bo wszelaki pył potrafi niepostrzeżenie dostać się w pewne miejsca okna, również w te ruchome, a to rodzi problemy ze sprawnością okna. Choćby zwykłe jego otwarcie i zamknięcie może pokazać, że coś jest nie tak. Nie trzeba od razu wzywać ekipy specjalistów, czasem wystarczy samodzielnie i skrupulatnie wyczyścić okna.

Dbaj o stan okien PCV  - nie zapomnij ich nasmarować, czyść odpowiednimi  środkami i miękką szmatką.

Mycie szyb - jak i czym to robić?

Szybę okna plastikowego najlepiej myć przy użyciu miękkiej ściereczki - UWAGA, NIE SIĘGAMY PO MOCNĄ CHEMIĘ! Wystarczy zwykła woda bieżąca, do której można też dodać trochę gliceryny. Nie macie pod ręką ściereczki? To nie problem, bo jest coś co sprawdza się równie dobrze, a czasami i lepiej. Mianowicie nylonowe rajstopy (panowie niech zapytają najpierw żonę o zgodę). Po prostu po namoczonej już powierzchni szyby, przejeżdżamy tym "nylonowym czyścicielem" i świetnie ściągamy wszelakie pyły, kurz czy podobne drobne sprawy.

Konserwacja okuć okiennych - nie zapomnij o tych rzeczach

Wspominaliśmy o tym, że czyszczenie okien i mycie szyb to nie koniec konserwacji. Trzeba przyjrzeć się ich okuciom i zająć się także nimi. Co najmniej raz lub dwa w ciągu roku, warto je posmarować - dla ich sprawności i przedłużenia żywotności. W przeciwieństwie do mycia szyb, tu nie bawimy się w domowe sposoby (np. nie używamy masła), lecz wybieramy produkty specjalistyczne jak smar oparty na silikonie albo oliwę techniczną. Sprawdzać i konserwować należy też uszczelki - tu również warto sięgać po oliwę i glicerynę (sprawdzi się też wazelina techniczna). Nie można zapominać o konserwacji okuć i sprawdzeniu uszczelek.

Dobry czas na konserwację i mycie okien to...

...chwila, gdy widzisz, że są brudne. To oczywiście pół żartem, pół serio, bo przecież nikt nie ma tyle czasu. Czym innym jest tylko przetarcie szyb, a czym innym konkretna konserwacja okien. Ale to już wiesz z tego artykułu. Natomiast mamy podpowiedź co do warunków, które sprzyjają efektywnemu myciu okien. Wiele osób sądzi, że najlepiej zabrać się za to, gdy na zewnątrz jest ciepło i przyjemnie. Jest to założenie mylne. Wygodne, ale mylne. Mocno świecące słońce, czyli wysoka temperatura sprawiają, że woda paruje, więc pojawiają się zacieki, smugi itd. Może lepiej myć okna, gdy na zewnątrz jest zimno? Nie, to też nie jest dobre, bo zamarznięte szyby da się łatwo porysować. Nasze zalecenie? Równowaga. Konserwacja okien, gdy na podwórku już nie ma upalnego lata, a jednocześnie nie pojawiła się mroźna zima. Zatem, jeśli planujesz myć okna na grudniowe święta to musisz czekać na odpowiedni dzień lub zrobić to znacznie wcześniej (jesień to dobry czas o ile nie pada deszcz).

Regulacja uszczelek wiosną i zimą to też coś co trzeba wykonywać

Umyte szyby, uszczelki i okucia sprawdzone - to koniec konserwacji okien?

W sumie tak, choć warto pamiętać jeszcze, że okno ma regulowaną szczelność - zimą docisk musi być większy, by zatrzymywać ciepło we wnętrzach, a wiosną zmniejszamy go żeby do domu/ mieszkania docierało więcej świeżego powietrza. Konserwacja okien PCV jest też po prostu sprawdzeniem czy z naszymi oknami jest wszystko w porządku. Czasami zbyt pochopnie sięgamy, bo telefon i od razu wzywamy ekipę fachowców, aby naprawili okno, bo coś nie działa. Czasami wystarczy samodzielnie wykonać czynności, które przedstawiliśmy w tym artykule. Systematyczna konserwacja pozwoli nam w pełni cieszyć się sprawnymi oknami. I pamiętajmy, często psują się tylko złe okna, zatem sięgaj tylko po te dobre, sprawdzone i wysokiej jakości. A gdzie znajdziesz dobre okna w Opolu? Rzecz jasna u nas, czyli w sklepie SkladOkienOpole.pl

Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty na stronie www.

Sięgnij po dobre okna, ale nie zapominaj o ich pielęgnacji

Powróć

Posiadamy Produkty