Jesteś tutaj: Porady Blog

7 sposobów na bezpieczny dom

Data dodania: Jun 13, 2022


Bezpieczny dom. Okna. Opole. Wakacje. Jak to się wszystko łączy? Producent okien doradza w temacie zabezpieczeń przed wyjazdem na wakacje? Wbrew pozorom wszystko się tu zgadza. Nasze porady mają za zadania utrudnić życie złodziejom, a Tobie je ułatwić. Gdy będziesz wypoczywać na wakacjach, z pełną świadomością, że Twój dom jest bezpieczny, to dopiero będzie urlop ze spokojem ducha.

1. RC1, RC2 a może RC6?

Łatwy cel dla włamania? Możemy stwierdzić, że to dom odosobniony od innych budynków. Taki z oknami usadzonymi nisko od, najlepiej od strony ogrodu czy lasu. Ale moment, gdyby do takich domów każdy mógł się włamać to nikt by takich domów nie budował.... Co robić, gdy wymarzy nam się taki właśnie domek na odludziu? Trzeba pomyśleć o zabezpieczeniach antywłamaniowych i zdecydować: RC1, RC2, RC3, RC4, RC5, RC6 (to klasy odporności na włamanie). Im wyższa liczba tym większy problem dla złodzieja.
Dobre okna antywłamaniowe to problem dla złodzieja. W doborze okien pomoże Ci specjalista. Nie czujesz się bezpiecznie? Wymiana okien może być niezbędna.

2. Szyby antywłamaniowe

Zwykłą szybę, złodziej może wybić większym kamieniem, bądź innym przedmiotem, aby z łatwością przedostać się do domu. Jeśli chce się mieć większe bezpieczeństwo (a nie tylko poczucie bezpieczeństwa), warto pomyśleć o szybach antywłamaniowych. Szyby antywłamaniowe mają 8 klas: P1A, P2A, P3A, P4A, P5A, P6B, P7B, P8B.

A przykład ich "mocy"? Powiedzmy, że szyby o klasie P7B wytrzymają kilkadziesiąt uderzeń młotem. Natomiast na szybę antywłamaniową z klasą P1A można zrzucić stalowy ciężar o wadze ok. 4-5 kg. Szyba może wtedy pęknąć, ale dopiero po kilku takich uderzeniach. Zatem żadne szyby nie chronią w 100% przed włamaniem. Natomiast im wyższa klasa tym więcej hałasu musi zrobić włamywacz i większej ilości czasu potrzebuje na wejście do domu/mieszkania/innego lokalu.

Tanie okna mogą być niewystarczające. Można na szczęście inwestować w okna antywłamaniowe - oferta jest szeroka, a zatem znajdziesz coś dla siebie.

3. Kontaktrony

Kontaktrony są magnetycznymi czujnikami, które wykrywają otwarcie okna. Proste? Ale skuteczne. Zbudowane są z magnesu i rurki z zatopionymi stykami. Dzięki temu, że jest to element praktycznie niewidoczny, złodziej nawet nie podejrzewa, że jest coś umieszczone między oknami. Zanim złodziej wejdzie wnętrza domu, już dostajemy wiadomość lub zostaje spłoszony - w zależności od tego jak skonfigurowany jest nasz system alarmowy. Co ważne, takie kontaktrony można dokupić i nie jest konieczna wymiana okien.

Można inwestować w stolarkę okienną, można mieć masywne drzwi zewnętrzne, ale dobry alarm może pomóc najlepiej.

4. Rolety zewnętrzne i wewnętrzne

Rolety zewnętrzne to świetne uzupełnienie okien w kwestii bezpieczeństwa domu. Opuszczone są przecież poważną, czasochłonną przeszkodą dla włamywacza. Oprócz tego chronią też przed... zimnem, gdy na zewnątrz robi się chłodniej. Ale to już temat na inny artykuł, choć możemy śpiewać "my się zimy nie boimy".

Co zamiast rolet zewnętrznych? Wewnętrzne! Wyobraźmy sobie złodzieja, który musi zacząć od tłuczenia szyby, a potem niespodziewanie trafia na rolety wewnętrzne. Warto też zdecydować się na rolety antywłamaniowe, które są znacznie grubsze niż zwykłe rolety zewnętrzne. Są lepszej jakości i zwyczajnie dają większe bezpieczeństwo - a to najważniejsze dla Ciebie i Twojej rodziny, prawda?

5. Atrapa alarmu? Lepiej postaw na prawdziwy alarm

Cóż, włamywacze nie muszą mieć poczucia humoru i nie docenią Twojego żartu z atrapą. Takie produkty bowiem nie tylko nie sprawdzą się, gdy na Twój dom zaczai się prawdziwy włamywacz, ale też nie da Ci to komfortu podczas wakacyjnego wypoczynku. Postaw na profesjonalny system alarmowy i wypoczywaj spokojnie.
Alarmy to rozwiązanie dające bezpieczeństwo i poczucie spokoju. Pamiętaj, nie tylko okna i drzwi chronią Twój dom.

6. Porozmawiaj z sąsiadami

Nic tak nie kusi złodzieja jak dom bez domowników. Dlatego warto wspomnieć o wyjeździe sąsiadowi, aby czasami "rzucił okiem" na Twoje miejsce zamieszkania, podczas, gdy Ty będziesz wypoczywać na urlopie. Odwdzięczysz mu się tym samym, gdy on wyjedzie. Jeśli nie sąsiad to może przynajmniej znajomy lub ktoś z rodziny.

7. Antywłamaniowe drzwi zewnętrzne

Tak, nie tylko dbamy o okna, ale też jednak inwestujemy w wymarzone drzwi zewnętrzne. Wymarzone w sensie naszego spokoju ducha, bo dla włamywacza są koszmarem - to nas cieszy. Przede wszystkim w takich drzwiach unikajmy szkła, ponieważ to słaby punkt.

Zbrojenie w drzwiach może z kolei uniemożliwić ich wyważenie, a większa ilość zamków, w tym tzw. wieloryglowe, jeszcze bardziej utrudnią życie złodziejowi. Pamiętaj, drzwiom antywłamaniowym certyfikaty zazwyczaj wystawia Instytut Techniki Budowlanej albo Instytut Mechaniki Precyzyjnej - zapytaj o to sprzedawcę.

Dopytaj też o tzw. klasę drzwi antywłamaniowych, która przedstawia się w 6 stopniach (im bliżej 6 tym drzwi są bezpieczniejsze).

Pamiętaj, dla siebie i dla rodziny

Zabezpieczenia domu to coś o czym trzeba myśleć nie tylko, gdy wybieramy się na wakacje, lecz również wtedy, gdy na co dzień chcemy czuć się spokojniejsi. O ten spokój zadbajmy też dla rodziny, w bezpiecznym domu z bezpiecznymi oknami i drzwiami, które nie stoją dla złodzieja "otworem".
Dobre okna plastikowe? Okna drewniane? Bramy garażowe? Montaż stolarki drzwiowej? Rolety zewnętrzne? Nasza oferta jest szeroka, dla Twojej radości i bezpieczeństwa.

Powróć

Posiadamy Produkty