Jesteś tutaj: Porady Blog

Bezpieczne okna do pokoju dziecięcego

Data dodania: May 30, 2022

Dzieci to nasz skarb. Dlatego tak dbamy o wnętrze pokoju dziecięcego i nie chodzi o tylko o meble, akcent kolorystyczny na ścianie czy generalną aranżację pokoju (starsze chcą też swobody w tym temacie). Ważna jest też sprawa okien. Czy istnieje idealny wybór? O tym przekonasz się czytając nasz artykuł.

Spokój i cisza w pokoju dziecięcym

Warto pamiętać o ciszy i spokoju, który musi panować wewnątrz. Ważny jest zatem współczynnik tłumienia hałasu. Dlaczego jest to ważne?

• dzieci muszą skupić się na nauce, a nie każdy potrafi słysząc odgłosy z zewnątrz

• młodzież chce zamknąć się na chwilę w swoim świecie, posłuchać muzyki bez hałasu z zewnątrz, poczytać lub po prostu się wyciszyć

• mniejsze dzieci, te jeszcze śpiące w dzień, potrzebują spokojnego miejsca na drzemki

Cisza w pokoju dziecka jest po prostu potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Prawidłowy rozwój dziecka nie może obyć się bez prawidłowego snu, prawda?

Pokój dziecka to jego azyl. Okna plastikowe dobrze tłumią hałas, a odpoczynek w ciszy to też jedna z potrzeb dziecka.

Jeśli okna znajdują się od strony ulicy, to tym bardziej potrzebna jest izolacja akustyczna. Warto dowiedzieć się zatem trochę na temat czegoś takiego jak wspomniany wyżej współczynnik tłumienia hałasu (w jakim stopniu dany wkład szybowy tłumi dźwięk). Tu nie będziemy się o tym rozpisywać, ale warto pytać specjalistów podczas kupna. Pamiętajmy o tym.

Bezpieczne okna i pokój dziecka

Tak, powyższe to dobre połączenie. Rodzice małych dzieci sięgają po specjalne klamki z kluczykiem, aby dziecko nie otworzyło okna i nie wypadło. Korzystają z tego rodzice z balkonami, ale wciąż niestety słyszymy, że jakieś dziecko wypadło z okna.

Nie zapominajmy też, że jeśli są dzieci to jest i zabawa, a ta może nieraz skończyć się wybitą szybą (nie graj w domu w piłkę!). Dlatego warto zastosować bezpieczny pakiet szybowy. Tutaj mamy dwie opcje:

• pakiet szybowy z szyby laminowanej (składająca się z dwóch tafli szkła, a pomiędzy nimi znajduje się warstwa folii, dzięki czemu szkło nie rozpryśnie się na kilka odłamków, lecz zostanie zatrzymane na folii)

• zastosowanie szyby hartowanej (po uszkodzeniu/zbiciu rozbija się na malutkie, nieostre kawałeczki, którymi trudniej jest się skaleczyć).

W dziecięcym pokoju okna mają być w pełni bezpieczne! W dużej mierze to właśnie poziom bezpieczeństwa, a nie ceny okien są najważniejsze.

Współczynnik przenikania ciepła!

Nie sposób o tym nie wspomnieć. Przecież latem dziecko ma się nie przegrzewać, a zimą nie marznąć. Dlatego współczynnik przenikania ciepła to coś na co trzeba zwrócić uwagę i pytać sprzedawcę. To tzw. okna energooszczędne, zatem dbasz nimi o kilka spraw za jednym zakupem:

• dbasz o dziecko
• dbasz o środowisko
• dbasz o portfel, bo masz niższe rachunki za ogrzewanie

Dobre okno to też dobra wentylacja, zatem nie ryzykujemy pojawienia się pleśni w pokoju dziecka. Tu zwracamy uwagę na nawiewniki okna i pytamy o nie sprzedawcę.


Pokój dziecięcy i jego estetyka

Możemy podpowiedzieć jakie paramenty są istotne przy wyborze okien, ale koniec końców rodzice decydują samodzielnie. W pokoju dziewczynki często dominuje róż, postacie z dziewczęcych bajek i oczywiście zabawki. Pokój chłopca to kolory niebieskie, czerwone i również zabawki takie jak samochody, klocki Lego i.... rozpędziliśmy się, a mieliśmy pisać o oknach. Zatem wracamy do meritum. Owszem, dobre okna w pokoju dziecięcym mają być bezpieczne, ale... mogą przecież też być ładne, prawda? Tu dobrą robotę robią wszelkie dodatki:

• kolorowe rolety z bajkowymi bohaterami
• specjalne naklejki na szyby
• firany/zasłony z ulubionymi osobistościami (bajki, sportowcy, artyści, co kto lubi)

Naturalne odcienie drewna? Okna w pastelowych kolorach? Trochę wesołych zasłon lub bajkowe rolety? Możecie wspólnie zaaranżować pokój dziecka
Odpowiednie rolety mają też chronić przed zbytnio natarczywym słońcem (choć oczywiście fajnie jakby czasami pomieszczenie było dobrze oświetlone). Okna w pokoju dziecięcym nie muszą też być wyłącznie typowo kwadratowe i prostokątne. Włączmy wyobraźnię, wybierzmy jakiś motyw przewodni aranżacji. A jeśli w pokoju mieszkają starsze dzieciaki, pozwólmy im o pewnych sprawach zdecydować. Bo szczęśliwe dziecko to szczęśliwy rodzic.

Powróć

Posiadamy Produkty