Jesteś tutaj: Porady Blog

Jak przygotować mieszkanie pod wynajem?

Data dodania: Apr 15, 2022


Dobry pomysł na inwestycję i lokowanie pieniędzy? Zakup mieszkania pod wynajem. To nic odkrywczego, wiemy od lat, że to opłacalne. Oczywiście kupno mieszkania stało się trudniejsze ze względu na podwyższenie cen lub trudniejszą drogą do uzyskania kredytu hipotecznego (no i te wysokie raty). Jeśli natomiast już ktoś ma mieszkanie (lub więcej niż jedno) i chce je przygotować pod wynajem, musi zadziałać z kilkoma rzeczami. O tym będzie ten artykuł.

Zacznij od planu i researchu

Owszem, wynajem mieszkania musi być inwestycją, która się spłaci i warto wykorzystać teraz koniunkturę. Nie można jednak zacząć działać bez planu. Najpierw zastanówmy się komu chce wynająć mieszkanie. Co jest ważne dla wyróżnionych grup docelowych?

Studenci - celujemy w nich, jeśli w pobliżu jest uczelnia. To musi wiązać się często ze sporą rotacją, ale nie będzie trzeba inwestować w duży remont. Student jednak nie zapłaci "dużo", szuka rozwiązania ekonomicznego.

Rodziny - tu dużą rolę gra otoczenie mieszkania (place zabaw, przedszkola, sklepy itd.). Rodziny szukają raczej spokoju, ale nie będzie problemu z częstą rotacją, bo rodzina zazwyczaj wynajmuje mieszkanie na dłużej (zanim np. zdecyduje się na kupno mieszkania lub budowę domu). Są w stanie zapłacić więcej niż student, ale mieszkanie musi być ładniejsze i z lepszą okolicą.

Single lub pary - to osoby pomiędzy studentami, a rodzinami. Mają wyższe wymagania niż studenci, ale nie mają jeszcze dzieci więc nie są tak wymagający jak rodziny. Bardziej niż okolica liczy się dla nich standard mieszkania.

Pracownicy - spora rotacja, ale mniejsze ryzyko niż ze studentami (pracownicy tak nie imprezują, a mieszkanie nie musi być w pobliżu uczelni)

Powyższe przykłady to tylko kilka dość stereotypowych grup gotowych na wynajem mieszkania, ale pokazujemy przykłady, które warto wziąć pod uwagę. Jeśli przeanalizujemy okolicę, możemy celować w daną grupę. Następnie zróbmy research w temacie kosztów remontu, dodatkowych inwestycji oraz ogólnych cen za wynajem w ogłoszeniach (w naszej okolicy i ogólnie). O koniecznych sprawach związanych z wynajmem mieszkaniem, piszemy dalej.

Mieszkanie na wynajem musi mieć swoją grupę docelową

Remont - generalny lub odświeżenie

Jeśli mamy obmyślony plan, wiemy ile możemy wydać, to możemy teraz decydować czy idziemy w remont generalny czy jednak tylko lekkie odświeżenie. Jeśli decydujemy się na pierwszą opcję to wiadomo: duże koszty. Jeżeli wybierzemy drugą drogę to oczywiście wystarczy dokładnie posprzątać czy pomalować.
Wiele osób decyduje się też na ozonowanie, aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów (np. dym papierosowy). Niezależnie tego czy wybierzemy remont czy odświeżenie, warto zrobić to przed wstawieniem oferty i prezentowania mieszkania na wynajem potencjalnym klientom. Ładniejsze mieszkanie pozwala zazwyczaj (a nawet nakazuje) wyższą cenę (tak jak wspominaliśmy, w zależności komu chcemy wynajmować dany lokal.

Inwestycja w wyposażenie mieszkania

Kuchnia i łazienka są niezmiernie ważne w mieszkaniu - zadbane podnoszą jego wartość, zaniedbane obniżają. Ludzie po prostu są w tym temacie bardzo skrupulatni, bo takie pomieszczenia powinny kojarzyć się z czystością. Jeśli jesteśmy przy łazience i kuchni, to tutaj też pod uwagę bierze się sprzęty. Ich obecność i sprawność. Pod wynajem ludzie wolą wybierać gotowe mieszkanie z pralką, kuchenką, lodówką, mikrofalówką czy nawet ekspresem do kawy. Dlaczego? Będą tu mieszkać tymczasowo i niekoniecznie chce im się niejako dokładać tu coś od siebie. Zatem, jeśli chcesz podnieść wartość mieszkania na wynajem, warto zainwestować w sprzęty, nie muszą być nowe, ważne by działały.

Okna do wymiany a wynajem mieszkania

Okna o dobrym współczynniku przenikania ciepła sprawią, że w mieszkaniu będzie się żyć komfortowo - a to podstawa dla osób wynajmujących. Chcą wygody tu i teraz. Mając stare, drewniane okna, które mogą przepuszczać powietrze, zaraz okaże się, że lokator chce się wyprowadzić. Wtedy znów musisz szukać, tracić czas itd. Tu trzeba od razu zainwestować, jeśli okna nie nadają się już do użytku - trzeba je koniecznie wymienić, aby mieć możliwość zaoszczędzenia na ogrzewaniu.
Stare okna można zobaczyć w zapuszczonych kamienicach i jak wiecie, taki widok nie zachęca do wynajmu. Co tu dużo mówić, jeśli szukasz dobrych okien to zapraszamy do Składu Okien w Opolu. Podsumowując: Mieszkanie pod wynajem jest dobrą inwestycją, ale tylko jeśli przemyślimy choćby część wymienionych w artykule rzeczy.

Powróć

Posiadamy Produkty