Jesteś tutaj: Porady Blog

Jak umyć okna żeby nie było smug?

Data dodania: May 9, 2022

Świat wygląda znacznie przyjemniej, jeśli patrzymy na niego przez czyste okna. Warto pamiętać, że mycie okien może być efektywne, tylko jeśli wiemy jak to zrobić. Nie wystarczy po prostu zmoczyć szmatki i przetrzeć... Dlatego mamy dla Was kilka odpowiedzi. Jedni utwierdzą się w tym, że okna myją dobrze, a inni dowiedzą się jak to robić odpowiednio.

Jak myć okna?

Najważniejsza zasada: systematycznie i skrupulatnie. Zdejmij firanę lub rolety, aby zapewnić sobie dostęp do okna, a potem można działać. Mycie okien najlepiej rozpocząć jest od ich ram (nie zaczynaj od szyb!). Tu nie trzeba dużo kombinować - wystarczy woda z płynem do mycia naczyń, bądź mieszanką wody z octem (płyn do okien nie jest niezbędny). Inna sprawa, jeśli to są okna plastikowe i ramy, które powinny być białe są już pożółkłe - to generalnie dłuższy temat na inny artykuł, ale podpowiemy, że warto sięgnąć po sodę, cytrynę i ciepłą wodę (nie sięgaj po moce środku chemiczne).

Wracamy do meritum, czyli mycia okien, aby nie było smug. Po po umyciu ram okien, czas na szyby.

Mycie okien bez smug to nic czego nie można osiągnąć. Wystarczy trzymać się procedur.

Narzędzia do mycia okien

Owszem, można kupić specjalną myjkę, ale... po co? Skoro są domowe sposoby. Wśród takich rzeczy, które przydadzą się podczas mycia okien, można wyróżnić:

• gazetę
• rajstopy
• ocet
• glicerynę lub płyn do płukania tkanin

Oczywiście nie piszemy o wodzie, bo to podstawa. Zastanawiasz się natomiast jak może się przydać coś z powyższej listy? Rajstopy nylonowe i gazeta (czarno-biała) to mają bardzo dobrą chłonność i tak też stosowały je już nasze babcie. Jeśli nie masz taki rajstop pod ręką to zaopatrz się w ściereczki z mikrofibry. A co daje gliceryna lub płyn do tkanin? Po wymieszaniu z wodą, dodają na szybie pewną warstwę ochronną przed kurzem czy innym brudem. Pamiętaj, płyn do tkanin też ma w sobie glicerynę.

Do trudniejszych zanieczyszczeń, gdy coś na oknie jest trudniejsze do usunięcia, może przydać się alkohol etylowy. Ale w tym przypadku należy uważać nie tylko na dłonie, ale i na uszczelki w oknie (alk. etyl. może je uszkodzić, jeśli stosujemy go w nadmiarze) - przykład proporcji to łyżka tego alkoholu dodana do 4-5 litrów wody.

Myjki do okien nie są niezbędne. Przyszykuj ściereczki z mikrofibry, trochę płynu do mycia naczyń i już masz czym myć okna.

Kiedy myć okna, aby nie było smug?

Równie ważne jak sposób mycia, jest też to kiedy myjesz okna. Zapomnij o tym, gdy na zewnątrz świeci mocne słońce. Dlaczego? Bo woda z płynem na szybie szybko wyschnie i zostawi smugi. Zapomnij też o myciu okien w mroźne dni, bo łatwo porysować szybę (woda szybko zamarza). Z oczywistych względów nie myj też okien podczas deszczu - po pierwsze jest to niewygodne, a po drugie... syzyfowe. Podsumowując:

• myj okna systematycznie
• myj okna w odpowiedniej porze
• przygotuj się do tego zadania
• nie używaj mocnych detergentów lub ostrych szczotek

Pamiętajcie, wszystkie okna wymagają dobrej opieki. Dbajcie o nie i cieszcie się widokiem na jak najlepszy świat. Okna bez smug? Wystarczy zrobić to co trzeba, najlepiej w słoneczny dzień (ale nie upał).

Powróć

Posiadamy Produkty